hahahaha. :)
niedziela, 29 maja 2011
Karykatura.
Zapewne każdy wie na czym to polega i co przedstawia. Można powiedzieć iż jest to zabawny rysunkek osoby, zarówno pokazujący jej cechy charakterystyczne. Zapewne śmieszy on każdego, ludzie są zainteresowani takim przedstawianiem samych siebie dlatego ten biznes dobrze się kręci. Jednak powiem że nie jest to absolutnie proste! Trzeba umieć zauważyć u innych coś, co łatwo pokazać i wyolbrzymić, jakie części zminimalizować lub wogóle nie brać ich pod uwagę. Oczywiście trzeba umieć pozostawić elementy niezmikenione, tak aby to dzieło przypominało prawdziwą postać. Zazwyczaj jest to rysunek, portret, rzadziej rzeźba. Ludzie wykonujący takie obrazy muszą mieć naprawdę niepowtarzalny sposób patrzenie na innych. :) Słowo karykatura jest także używane na określenie zniekształcenia, wykrzywienia właściwego, naturalnego charakteru kogoś lub czegoś- deformacja.
Oto przykład karykatury postaci.
hahahaha. :)
hahahaha. :)
Grafika.
Jest to jeden z podstawowych działów sztuk plastycznych. Grafika to sposób przedstawiania jakiegoś elementu w swój własny, oryginalny sposób. Z grafiką spotykamy się na codzień, są to wszelkie reklamy, opakowania, okładki książek, płyt, gier. Jak widać nie są to naturalnie przedstawione rzeczy, lecz często wyolbrzymione, które często nas zaskakują. Ważne jest właśnie aby taka grafika zaciekawiła odbiorcę, gdyż wtegy głębiej zwraca się na coś uwagę. Osoby wybierające taki właśnie kierunek, powinny mieć wielką wyobraźnię oraz pomysł! Wyróżniamy grafikę artystyczną, czyli przedstawiane przedmioty za pomocą specjalnej techniki jak: druk wypukły, wklęsły lub płaski. Drugi rodzaj to grafika użytkowa, czyli wszystkie opakowania, które są produkowane miloiony razy takie same.
Przykłady grafiki artystycznej.
Po prawej grafika użytkowa.
np. Budyń. :)
Przykłady grafiki artystycznej.
Po prawej grafika użytkowa.
np. Budyń. :)
sobota, 28 maja 2011
Pejzaż.
Pejzaż to malarstwo krajobrazowa, w którym najlepiej pokazać piękno naszej natury. Przedstawia ono krajobraz, scene miejską lub jakiś widok natury. Pejzaże wykonuje się techniką malarską, gdyż właśnie tak możemy ukazać wszelkie barwy codzienności. Pejzaż możemy wykonać patrząc na dane okoliczności, przyrodę inaczej pejzaż topograficzny, ale również możemy tworzyć coś z własnej wyobraźni - pejzaż fantastyczny.
<-- PEJZAŻ FANTASTYCZNY.
PEJZAŻ TOPOGRAFICZNY. -->
Pejzaże dzieli się też w zależności od obrazowanego motywu:
<-- PEJZAŻ FANTASTYCZNY.
PEJZAŻ TOPOGRAFICZNY. -->
Pejzaże dzieli się też w zależności od obrazowanego motywu:
- Weduta - przedstawia scenę miejską;
- Marina - krajobraz marynistyczny, morski;
- Pejzaż ze sztafażem - pojawia się postać ludzka lub zwierzęca.
piątek, 27 maja 2011
ARCHITEKTURA.
Architektura to inaczej projektowanie i wymyślanie czegoś własnego, oryginalnego a jednocześnie niepowtarzalnego. Uniwersytety poszukują ludzi z więlką wyobraźnią, którzy umieją przkazać coś ciekawego co zainspiruje inne osoby. Kierunek architektury nie jest łatwy, wymaga wielkiej precyzji i umiejętności w dziedzinie matematyki, co jest bardzo ważne, gdyż nikt z nas niechciałby aby nasze np. schody lub jakikolwiek budynek runą razem z wiatrem. :)
Oto pracę młodych artystów, zaczynających dopiero swoją przygodę z architekturą.
Nie zawsze jednak architektura to tylko budynki i biurowce, dzielimy ją na architekturę: wnętrz, ogrodów, oświetlenia i inne. Takie zawody dają nam możliwość pokazywania na tle innych naszych umiejetności z rysunku oraz wszelkiej creatywności.
Oto pracę młodych artystów, zaczynających dopiero swoją przygodę z architekturą.
Nie zawsze jednak architektura to tylko budynki i biurowce, dzielimy ją na architekturę: wnętrz, ogrodów, oświetlenia i inne. Takie zawody dają nam możliwość pokazywania na tle innych naszych umiejetności z rysunku oraz wszelkiej creatywności.
czwartek, 26 maja 2011
Nigdy ze zdjęcia.
Nigdy ze zdjęcia! To moje hasło przeciwko temu aby nie rysować niczego ze zdjęcia. Jest to dla mnie ważne i staram się minimalozować liczbę prac które wykonuje ze zdjęcia. Wykładowcy oraz osoby stykające się na codzień z obrazami są Ci w stanie powiedzieć, które były robione przy patrzeniu na fotografię. Wiem że czasem trudno namalować coś co widzę pięknego i może trwać tylko chwilę, gdyż nieraz sam szkic zajmuję mi godzinę. Mogę brać tu pod uwagę zwierzęta, osoby w ruchu, jakieś nietypowe, niecodzienne zjawisko. Łatwiej jet wtedy zrobić zdjęcia a po tem wzorując się nad nim przenieśc to na karton. Trzeba pamiętać o tym że takie prace tracą na wartości, często wydają się gorsze od rzeczy codziennych narysowanych węglem. Takie dzieła powinny znaleźć się w najdalszym miejcu przy wybieraniu prac do teczki, chcąc oddać ją na przegląd na studia. Pozostańmy przy tym że taką technikę wybieramy tylko do ćwiczeń.!
Moje dzisiejsze motto to "Nigdy ze zdjęcia".
Moje dzisiejsze motto to "Nigdy ze zdjęcia".
Martwa natura.
Martwa natura... Czemu nazywamy ją akurat "martwą"? Myślę że powodem jest to, że składa się z elementów nieżywych, nieporuszających się i trwałych. W porównaniu do drzew które są poruszane przez wiatr, trawy, pól nie musimy się przejmować że zaraz coś zmieni swoje ustawienie i nie denerwujemy się że co chwile przestajemy pracować i czekamy aż np. wiatr ucichnie. Z postacię jest jeszcze inaczej, gdyż osoba pozująca robi sobie co ok godzina przerwę, a my obawiamy się że jak powróci znów nam pozować zmieni swoją pozycję. Pewne jest oczywiście to że takia osoba również jest człowiekiem i ma prawo do tego by się podrapać, poruszyć lub czasami coś przesunąć. Dlatego martwa natura ma swoje zalety. Jest ona piękna, możemy ją rysować jak i przede wszyskim malować.
Oto przykłady wspaniałej martwej. Ostatnia praca jest moim obrazem. :)
środa, 25 maja 2011
Malarstwo.
Malarstwo jest wspaniałym sposobem oddawania piękna naszej przyrody, krajobrazów, postaci lub choćby martwej natury. Jest to o wiele łatwiejsza technika niż rysunek, lecz trzeba się tego nauczyć, oczywiście. W przypadku malarstwa nie musimy pokazywać kilku kolorów, które są w rzeczywistości, szarym ołówkiem. Obrazy wykonywane tą techniką są bardziej żywsze, optymistyczne i pokazują zazwyczaj świat realniej, co nie znaczy że rysowanie jest dla osób patrzących na świat w barwach czarno-białych. :) Każda technika ma przecież swoje zalety i uroki. Osobiście powiem że bardziej lubię rysunek, nawet jako optymista. Malowanie dzieli się na różne typy w zależności od tego jakimi farbami wykonujemy pracę. Mogą to być farby olejne, akwarele, rzadziej jednak plakatowe.
Oto pojedyncze prace. W kolejności: farby plakatowe, olejne, akwarele.
Oto pojedyncze prace. W kolejności: farby plakatowe, olejne, akwarele.
Postać.
Postać to jedna z częstszych form jakie rysujemy. Studium postaci jest niezmiernie ważne dla osób które chcą się dostać na dobre studia np. ASP ( Akademia Sztuk Pięknych). Coraz częściej postacie są wprowadzane na egzaminie praktycznym dla architektów! Odtwarzanie pozującej osoby na karton nie jest takie proste, trzeba dokładnie umieć określić proporcje, kierunki a na końcu sam walor i światłocień. Jednym słowem przenieść wymiar trójwymiarowy na dwuwymiarowy. Pamiętajmy również o precyzji, nie jest to łatwe lecz "Praktyka czyni mistrza". Niekiedy komuś udaje się narysować coś perfekcyjnie, lecz niezawsze, dlatego wykładowcy wywierają na nas nacisk abyśmy robili ciągłe poprawki i korekty. Czasami zdarza się że poprawiamy coś 2 razy, niekiedy dochodzi do zużycia kilku kartonów. :)
Oto kilka moich prac- Studium postaci.
Oto kilka moich prac- Studium postaci.
wtorek, 24 maja 2011
Dłonie. :)
W Rysowaniu czy malowaniu postaci bardzo ważne są szczegóły takie jak jego dłonie, stopy, twarz. Nie są to również łatwe elementy do przedstawienia. Aby dość sprawnie, szybko i precyzyjnie to rysować trzeba przede wszystkim ćwiczyć. Studium dłoni, stóp, portrety, czyli rysowanie tego na mniejszym formacie np.A4 bądź A5 to sposób aby udoskonalać nasze prace, powstające na zjęciach. Jest to dla mnie rónież forma wypoczynku lub spędzania wolnego czasu... :) Przez tydzień mamy zadanie aby zrobić ok 60 takich szkiców, dlatego wyobraźcie sobie jak po tygodniu zmienia się moja praca wykonywana na warsztatach. Poniżej zamieściłam moje własne szkice.
Mam nadzieję że te rysunki kogoś zainspirują. :)
Początek.
"Creating art" tak nazwałam mojego bloga gdyż uważam, że tworzenie czegoś własnego to coś niesamowitego, to coś co pozostanie na wieki. "Jesteśmy stworzeni by tworzyć"- takie słowa usłyszłam niedawno od bliskiej mi osoby. Tworzyć sztukę, która kiedyś zostanie przekazana pokoleniom, zostawiając w istnieniu nasze ślady. Jest mnóstwo ścieżek i kierunków w których możemy się specjalizować, a wybór należy wyłącznie do Ciebie, gdyż to ty masz czerpać z tego radość byś później mógł powiedzieć "Jestem nasycony i osiągnąłem wyznaczony cel".
Ja już wybrałam. Kocham rysować i malować. To moja pasja.
Subskrybuj:
Posty (Atom)